„Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych.
Trudno się czasem z Twoją wolą zgodzić, Panie,
i stać spokojnie, gdy ofiarne płoną stosy,
ale swój los przyrzekaliśmy rzucić na nie,
by swoje życie jak przeszkodę móc przeskoczyć”.
/A. Kołakowski, Przysięga/
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Owymi „Wyklętymi” lub – jak się ich inaczej nazywa – „Niezłomnymi” byli ci, którzy po II wojnie światowej nie godzili się na sowietyzację Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. To przedstawiciele polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy swoją walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR rozpoczęli wraz z końcem II wojny światowej. Ich działalność była brutalnie tłumiona przez komunistyczne władze. Za swoją postawę zapłacili własnym życiem. To w dużej mierze im zawdzięczamy to, iż możemy żyć w wolnej Polsce.
My także postanowiliśmy oddać hołd Niezłomnym. Na szkolnej gazetce zawisły informacje na Ich temat. Uczniowie mają okazję zapoznać się z postaciami rotmistrza Witolda Pileckiego i sanitariuszki Danuty Siedzikówny (ps. Inka) i ich bohaterskimi dokonaniami. Wiadomości na tablicy wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów.
Przybliżenie społeczności szkolnej postaci Niezłomnych jest częścią projektu edukacyjnego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Niepodległa”, który w naszej szkole ruszył wraz z początkiem marca. Na gazetce szkolnej co miesiąc prezentowane będą sylwetki Wielkich Polaków.
Koordynatorkami projektu są pani Ania Pietras i pani Ewelina Kwiatkowska.