Portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej,
autor Marcello Bacciarelli
Co roku w naszej szkole dzień 8 czerwca jest obchodzony niezwykle uroczyście, gdyż właśnie na ten dzień przypada święto patronki naszej szkoły – Świętej Jadwigi Królowej. W tym roku ten dzień będziemy świętować nieco inaczej niż to miało miejsce do tej pory. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprawiła, że w szkole nie może się odbyć uroczysta akademia przybliżająca postać naszej patronki. Jednak uroczysta msza święta w kościele parafialnym i konkurs plastyczny to dowody na to, że bardzo cenimy naszą patronkę i cieszymy się, że to właśnie Jadwigę Andegaweńską obraliśmy na patronkę naszej szkoły 15 lat temu.
Jadwiga Andegaweńska była córką króla Węgier i Polski – Ludwika Węgierskiego – i królowej Elżbiety. W chwili koronacji miała niespełna 12 lat. Została najmłodszym władcą w dziejach Polski. Nosiła tytuł króla. Nawet gdy wyszła za mąż za litewskiego księcia Jagiełłę, traktowano ją jak monarchę, a nie tylko żonę króla. Wspólnie z mężem rządziła państwem.
Jadwiga była dobra i szlachetna. Troszczyła się o poddanych. Była też pobożna. Zawsze uparcie, ale i rozważnie dążyła do celu. Z tego powodu szanowali ją wszyscy potężni władcy w Europie. Dużo czytała i uczyła się języków obcych. Lubiła spotkania z uczonymi. Ceniła wiedzę i mądrość, dlatego rozumiała, jak ważna jest edukacja. Jadwiga mówiła: „Naród bogaty, to naród wykształcony”.
Jadwigę pochowano w katedrze na Wawelu. Do trumny włożono jej drewniane berło i koronę, bowiem prawdziwe klejnoty koronne ofiarowała Akademii Krakowskiej – pierwszej polskiej uczelni. Dzięki wsparciu Jadwigi, Akademia mogła się rozwijać i wkrótce stała się jedną z najważniejszych szkół w Europie.
Papież Jan Paweł II prawie 600 lat po śmierci Jadwigi ogłosił ją najpierw błogosławioną, a następnie świętą.
Podziwiamy i naśladujemy jej mądrość, wrażliwość na krzywdę ludzką, religijność, jej charytatywną działalność oraz szacunek do wiedzy i nauki. Wartości cenione przez Jadwigę są ważne dla całej naszej szkolnej społeczności. Pielęgnujemy je i bierzemy przykład z Jadwigi.
Nagrobek Jadwigi Andegaweńskiej w katedrze na Wawelu